FLSTN model require removal of seat rail and rear rack.
Features
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel™ eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
Specs
| Rear Seat Length | 11" |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Front Lattice Stitch |
| Rear Seat Width | 5" |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Foam |
| Driver Seat Width | 9" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Profiler |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Fits Tank Size | Standard |
| Driver Seat Length | 13" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2000 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2001 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2001 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2002 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2002 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2003 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2004 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2005 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2005 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™