4-1/2" (11.43 cm) lumbar support.
Features
- Purpose-built on Saddlemen slammed solo seat chassis with show-bike looks and quality
- Seat shape and contours have been carefully developed to create a clean look that is uncluttered by excessive seams
- ProFoam is formulated to provide a perfect balance of comfort and rigidity
- Integrated GelCore technology
- Easy to install just like the bike's original seat
- Designed and made in the USA
Specs
| Fill Material | Foam |
| Features | Backrest Receptacle |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Renegade |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Plain |
| Overall Seat Length | 23" |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Stitching | Black Stitching |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo
Base Color Black
Material Saddlehyde™