6" (15.24 cm) lumbar support.
Features
- Plain seat with Saddlehyde cover
- The seat combines a Gel-Core interior and ProFoam Channel design to provide Harley-Davidson riders with unparalleled comfort and modern styling
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Gel-Core Technology reduces direct impact forces by up to 92%
- Reduces vibration transmitted to your body by up to 50%
- Installs easily with all necessary mounting hardware and instructions included
- Designed and made in the USA
Specs
| Driver Seat Length | 14" |
| Overall Seat Length | 22" |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Units | Each |
| Features | Standard |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 13" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Material | Saddlehyde™ |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™