5-1/2" (13.97 cm) lumbar support.
Features
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which folds forward and has independent adjustments for fore-aft position, height, and angle
- Matching passenger backrest (sold separately) completes the custom look
- Designed and made in the USA
Specs
| Decoration | Perforated |
| Features | Standard |
| Overall Seat Length | 31" |
| Material | Leather |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Model | Roadsofa™ |
| Stitching | Blue Stitching |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Length | 13" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Rear Seat Width | 12-3/4" |
| Type | 2-Up Seat |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Leather