Seat - Renegade™ Solo - Black - Studded - FL/FX '18-'24
Features
- GelCore™ technology reduces direct impact forces by up to 92% and the vibration transmitted to the body by up to 50%
- Combines a GelCore™ interior and ProFoam Channel design to provide unparalleled comfort and modern styling
- All necessary mounting hardware and instructions are included for easy installation
- Carefully designed contours and a frame-hugging profile
- Seats are low, wide and comfortable
- Designed and made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 13-1/4" |
| Overall Seat Length | 19-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Fill Material | Foam |
| Model | Renegade™ |
| Driver Seat Width | 13" |
| Decoration | Studded |
| Material | Saddlehyde™ |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™