Seat - Renegade™ Solo - Black - Smooth - FL/FX '18-'24
Features
- GelCore™ technology reduces direct impact forces by up to 92% and the vibration transmitted to the body by up to 50%
- Combines a GelCore™ interior and ProFoam Channel design to provide unparalleled comfort and modern styling
- All necessary mounting hardware and instructions are included for easy installation
- Carefully designed contours and a frame-hugging profile
- Seats are low, wide and comfortable
- Designed and made in the USA
Specs
| Fill Material | Foam |
| Model | Renegade™ |
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 18-3/4" |
| Driver Seat Length | 13" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 12-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™