Camshaft - Easy Start - 557 Chain Drive - Twin Cam '07-'17 | Dyna '06
Features
- Allow for easy start by initially reducing crank compression, but once the engine starts and rpm increases, the compression release lobe is centrifugally retracted and the engine runs normally, with full compression, and without any loss in performance
- Designed for Tri-Glides and other heavy bikes
- Bolt in design
- Includes camshafts, gearcover gasket, bearings, retaining ring, o-ring, threat lock and instructions
- Made in the USA
- Installer must check coil bind, valve-to-valve clearance and valve-to-piston clearance.
- Not for models with OEM compression releases.
Specs
| Exhaust Lift | 0.557" |
| Exhaust Lobe Centerline | 103° |
| Exhaust Close | 12° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.146" |
| Intake Lift | 0.557" |
| Type | Chain |
| Application | Exhaust |
| Riding Style | Street |
| Intake Lift at TDC | 0.113" |
| Intake Open | 6° |
| Product Name | Camshaft Kit |
| Units | Kit |
| Exhaust Open | 39° |
| Intake Duration | 212° |
| Intake Close | 27° |
| Intake Lobe Centerline | 100° |
| Exhaust Duration | 231° |
| Grind | 557 Series |
| Model | Easy Start |
Product Videos
Custom Field
Type Chain