Not recommended for Tri-Glide or other three wheel models including conversion due to lugging nature of these bikes.
Features
- For balanced Twin Cam models
- Converts a stock engine to 124" using the stock crankcases
- Includes S&S Super Stock® 91 cc cylinder heads, 4.125" big bore cylinders, forged big bore flattop pistons, S&S 4.625" stroke flywheel assembly, S&S 640 gear drive Easy Start cams, S&S premium tappets, S&S adjustable pushrods, roller rocker arms, and all hardware, gaskets and instructions
- Made in the USA
- EFI system must be recalibrated.
- Fuel or ignition system not included.
- All clearances and assembly specifications will need to be checked.
- Although the engine is 0.960" taller than stock, there are no frame clearance problems, and a stock EFI throttle body will fit because the manifold mounting surfaces of the heads have been specially machined to fit a stock length manifold.
Specs
| Displacement | 124" |
| Product Name | Performance Kit |
| Stroke Length | 4.625" |
| Units | Kit |
| Type | Engine |
| Riding Style | Street |
| Bore Size | 4.125" |
| Color/Finish | Powder Coated |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cam Drive Type | Gear |
| Style | Big Bore |
| Model | Hot Set Up® |
Product Videos
Custom Field
Type Engine
Color/Finish Powder Coated