Bro Bar - Chrome
Features
- Made from .120 wall tubing
- Aggressive knurling for minimal slipping
- Dimpled and pre-drilled for internal wiring
- Not for use with heated grips.
Specs
| Features | Internal Wiring |
| Height | 14" |
| Units | Each |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Street |
| Rise | 14" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 16" |
| Type/Bend | H-Bar |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Style | Dimpled |
| Finish | Chrome |
| End Rise | 14" |
| Material | Steel |
| Base Color | Silver |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014 | Indian | Chief |
| 2014 | Indian | Chieftain |
| 2014 | Indian | Roadmaster |
| 2015 | Indian | Chief |
| 2015 | Indian | Chieftain |
| 2015 | Indian | Roadmaster |
| 2016 | Indian | Chief |
| 2016 | Indian | Chieftain |
| 2016 | Indian | Chieftain Dark Horse |
| 2016 | Indian | Roadmaster |
| 2017 | Indian | Chief |
| 2017 | Indian | Chieftain |
| 2017 | Indian | Chieftain Dark Horse |
| 2017 | Indian | Chieftain Elite |
| 2017 | Indian | Chieftain Limited |
| 2017 | Indian | Roadmaster |
| 2017 | Indian | Roadmaster Classic |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel