Bro Bar - Black
Features
- Made from .120 wall tubing
- Aggressive knurling for minimal slipping
- Dimpled and pre-drilled for internal wiring
- Not for use with heated grips.
Specs
| Features | Pre-Drilled |
| Style | Dimpled |
| Finish | Gloss |
| Material | Steel |
| Type/Bend | H-Bar |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Pullback/Sweep | 16" |
| Rise | 18" |
| End Rise | 18" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Controls Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
| Height | 18" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014 | Indian | Chieftain |
| 2014 | Indian | Roadmaster |
| 2015 | Indian | Chieftain |
| 2015 | Indian | Roadmaster |
| 2016 | Indian | Chieftain |
| 2016 | Indian | Chieftain Dark Horse |
| 2016 | Indian | Roadmaster |
| 2017 | Indian | Chieftain |
| 2017 | Indian | Chieftain Dark Horse |
| 2017 | Indian | Chieftain Elite |
| 2017 | Indian | Chieftain Limited |
| 2017 | Indian | Roadmaster |
| 2017 | Indian | Roadmaster Classic |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Steel