Kit Includes:
• 2x Intake Black Diamond™ Valve
• 2x Exhaust Black Diamond™ Valve
Features
- All valves are fortified by a special process to a depth of .002” with a surface buildup of .0002”
- This process improves wear properties, reduces friction and provides resistance to corrosion and wear
- Compatible with leaded and unleaded fuels
- Made in the USA
Specs
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Valve Kit |
| Length | Intake 4.445", Exhaust 4.505" |
| Stem Diameter | Intake 0.3100", Exhaust 0.3095" |
| Units | Kit |
| Application | Exhaust |
| Tulip Angle | Intake 23°, Exhaust 17° |
| Model | Black Diamond™ |
| Head Diameter | Intake 1.840", Exhaust 1.565" |
| Size | Standard |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Material Stainless Steel