Spring base fits 0.625" guide.
Kit Includes:
• 4x CrSi Valve Springs
• 4x H.T. Steel Retainers
• 4x H.T. Steel Basewashers
• 4x H.T. Steel Keepers (Pair)
Features
- Designed to give stock pressures and work with stock cam profiles
- Retainers, keepers, and bases are modeled using FEA (Finite Element Analysis) to maximize mechanical strength
- Springs are wound from Super Clean chrome silicon valve spring wire that has been heat treated and shot peened
- Manufactured to original O.E.M. specifications using premium modern materials, design protocols and manufacturing techniques
- Made in the USA
Specs
| Application | Exhaust |
| Model | OEM Replacement |
| Units | Kit |
| Spring Seat Pressure | 129 lb |
| Collar Material | H.T. Steel |
| Material | Chromium Silicon Alloy |
| Product Name | Spring Kit |
| Spring Open Pressure | 272 lb |
| Spring Lift | 0.415" |
| Riding Style | Street |
| Type | Valve |
Product Videos
Custom Field
Type Valve
Material Chromium Silicon Alloy