American Classic Saddlebag - Adjustable - Black
Features
- Classic American styling in black synthetic leather with studs, conchos, and fringe
- Quick-release buckles
- Zippered yoke assemblies
- Designed to mount under or over the seat
- Include a simple tie-down system
- 14-1/2" L x 11-1/2" H x 5-1/2" W (36.83 cm L x 29.21 cm H x 13.97 cm W)
- Made in the U.S.A.
- Saddlebag support brackets (sold separately) are strongly recommended
Specs
| Closure | Buckle |
| Product Name | Saddlebag |
| Color/Finish | Black |
| Decoration | Concho |
| Material | Synthetic Leather |
| Units | Pair |
| Base Color | Black |
| Features | Detachable Yoke |
| Model | American Classic |
| Style | Studded |
| Height | 11-1/2" |
| Depth | 5-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Width | 14-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Width 14-1/2"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Synthetic Leather