Hydrant Pack - Gray/Black
Features
- BPA-free bladder with an easy clean, big bore top
- Magnetic bite valve holder
- Thermal lined bladder compartment helps keep fluids cool
- Sternum strap and buckle keep gear secured
- Pack harness is angled away from the underarms giving total freedom of movement
- Harness made with air mesh for ventilation
- Internal mesh pocket for organization
- Neoprene hydration tube sleeve helps keep fluid cool
- Reverse face YKK® water resistant zip on front
- Micro fleece lined glasses/media pocket
- Reflective logo
- Durable 500D polyester main body material
- Capacity is 3 liters
Specs
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Height | 16" |
| Product Name | Backpack |
| Base Color | Gray |
| Material | Polyester |
| Model | Hydrant |
| Color/Finish | Gray |
| Features | Reflective |
| Volume | 3 liter |
| Depth | 2" |
| Units | Each |
| Width | 8-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Width 8-1/2"
Base Color Gray
Color/Finish Gray
Material Polyester