Terminal bolts may not be suitable for some Harley-Davidson models listed, may require using Original Equipment Manufacturer hardware.
Features
- AGM construction (Absorbed Glass Material)
- Ready to use - Plug-and-Play
- Absolutely maintenance free
- Multi-positioning mounting – up to 90°
- No acid handling
- Spillproof design – totally sealed
- Increased power & extended cycle life
- Safe & environmentally friendly
- Low discharge rate
Specs
| Length | 6-7/8" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Color/Finish | Black |
| Height | 6-1/8" |
| Type | AGM Maintenance Free |
| CCA/Ampere | 310 A |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Riding Style | Street |
| Width | 3-27/64" |
| Acid | Factory Activated |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Units | Each |
| Model | BTX |
| Product Name | Battery |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 6.3 A |
| Style | BTX20 |
| Volts | 12 V |
| Weight | 13.3 lb |
Product Videos
Custom Field
Width 3-27/64"
Type AGM Maintenance Free
Color/Finish Black