Road Hog II Convertible Sunglasses - Gloss Black - Interchangeable Lens
Features
- Patented Quick Release System (QRS) for rapid conversion from sunglasses to goggles
- Two quick attach/detach soft cloth top foam inserts
- Lightweight, flexible Grilamid® frame
- Four sets of easy-change lenses provided; anti-fog smoke, amber, clear and dual-grade reflective
- Polycarbonate lenses are shatter-resistant and give 100% protection against UVA and UVB ultraviolet rays
- Protective belt case and lens cleaning cloth included
- Accept prescription lenses (not included)
Specs
| Lens Color/Finish | Mirror |
| Lens | Single |
| Bridge Width | 18 mm |
| Color/Finish | Black |
| Features | Interchangeable Lens |
| Type | Clear Lens |
| Foam Construction | Double Layer |
| Base Color | Black |
| Frame Width | 130 mm |
| Model | Road Hog II |
| Size Group | Adult |
| Lens Height | 31 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Product Name | Sunglasses |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Lens Width | 49 mm |
| Size | Medium Frame |
| Temple Width | 126 mm |
| Finish | Gloss |
| Gender | Unisex |
Product Videos
Custom Field
Type Clear Lens
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Polycarbonate