Wide Touring Seat - Studded - FLHR
Features
- Wide bucket seat made especially for miles of comfort
- One-piece seat with marine grade fiberglass baseplate
- Seat nose narrower than stock so rider can plant feet on the ground
- Seat open in middle to accept driver backrest (sold separately)
- Naugahyde® cover and trimmed with a skirt and black studs
- Made in the U.S.A.
Specs
| Decoration | Studded |
| Features | Naugahyde® Seat Cover |
| Rear Seat Width | 15" |
| Cover Material | Vinyl Coated Fabric |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 17" |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Overall Seat Length | 30" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Model | Touring |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black