Endless Ratchet Tie-Downs - 1-1/2" x 8' - Black
Features
- Designed to secure the back end of bikes via the swingarm where the distance from floor to frame is very short
- Durable extra-security stitching
- 6,000-lb. test nylon webbing; 800-lb. rated assembly
- Made in the U.S.A.
Specs
| Style | Ratchet |
| Features | Adjustable |
| Riding Style | Off-Road |
| Units | Pair |
| Type | Tie-Down |
| Width | 1-1/2" |
| Length | 96" |
| Load Capacity | 800 lb |
| Material | Nylon |
| Tensile Strength | 6000 lb |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Strap |
| Tightening Method | Ratchet |
Product Videos
Custom Field
Width 1-1/2"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon