Profiler Seat - Front Lattice/Rear Smooth - Black - FXSTD '01-'07
Features
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel™ eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
Specs
| Rear Seat Width | 4" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Decoration | Front Lattice Stitch |
| Rear Seat Length | 12" |
| Driver Seat Width | 10" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Driver Seat Length | 11" |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Profiler |
| Material | Saddlehyde™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™