Includes 4-gear set.
Due to the inherent characterics of gear drives, there may be more valve train noise.
Features
- Allows for easy start by initially reducing crank compression, but once the engine starts and rpm increases, the compression release lobe is centrifugally retracted and the engine runs normally, with full compression, and without any loss in performance
- Designed for 88 - 106 CID engines with compression ratios from 9.7:1 to 10.5:1 and 106 - 124 CID engines from 9.0:1 to 10.0:1 compression
- Provides massive horsepower and torque increasses starting at 3000 rpm and hold steady to redline
- 3500 rpm - 6000 rpm for 88"-103" engines and 2200 rpm - 5000 rpm for larger engines
- Bolt-in
- Includes camshafts, gearcover gasket, bearings, retaining ring, o-ring, threat lock and instructions
- Made in the USA
- Installer must check coil bind, valve-to-valve clearance and valve-to-piston clearance.
- Not for models with OEM compression releases.
Specs
| Type | Gear |
| Units | Kit |
| Exhaust Close | 20° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.179" |
| Intake Lift at TDC | 0.186" |
| Intake Lift | 0.585" |
| Exhaust Lift | 0.585" |
| Riding Style | Street |
| Intake Open | 20° |
| Exhaust Duration | 260° |
| Exhaust Lobe Centerline | 110° |
| Intake Close | 45° |
| Intake Duration | 245° |
| Model | Easy Start |
| Application | Exhaust |
| Intake Lobe Centerline | 102.5° |
| Exhaust Open | 60° |
| Grind | 585 Series |
| Product Name | Camshaft Kit |
Product Videos
Custom Field
Type Gear