Camshaft Kit - Easy Start - 583 Chain Drive - Twin Cam '07-'17 | Dyna '06
Features
- Allows for easy start by initially reducing crank compression, but once the engine starts and rpm increases, the compression release lobe is centrifugally retracted and the engine runs normally, with full compression, and without any loss in performance
- Optimiized for use as a great overall camshaft for Softail and Dyna, but can be used in any Big Twin
- Provides strong low-end torque and horsepower
- Strongest from 1500 rpm to 5000 rpm in Softail and Dyna models
- Bolt-in
- Includes camshafts, gearcover gasket, bearings, retaining ring, o-ring, threat lock and instructions
- Made in the USA
- Installer must check coil bind, valve-to-valve clearance and valve-to-piston clearance.
- Not for models with OEM compression releases.
- Not recommended for compression ratios of 10.0:1 or greater.
Specs
| Intake Duration | 204° |
| Intake Lift | 0.583" |
| Riding Style | Street |
| Exhaust Open | 58° |
| Type | Chain |
| Application | Exhaust |
| Grind | 583 Series |
| Intake Lift at TDC | 0.113" |
| Product Name | Camshaft Kit |
| Units | Kit |
| Exhaust Duration | 262° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.206" |
| Exhaust Lobe Centerline | 107° |
| Model | Easy Start |
| Exhaust Lift | 0.583" |
| Exhaust Close | 24° |
| Intake Close | 18° |
| Intake Lobe Centerline | 96.5° |
| Intake Open | 5° |
Product Videos
Custom Field
Type Chain