1-1/4" V-Line Handlebar - FLTR - Black
Features
- Seamless DOM mild steel construction with black powder coat or chrome finish
- All bars are drilled for internal wiring and notched for TBW
- Made in the USA
Specs
| Type/Bend | V-Line |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Units | Each |
| Center Width | 7-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| Rise | 8-1/2" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Height | 8-1/2" |
| Width | 37-1/2" |
| Pullback/Sweep | 5" |
| Finish | Powder-Coated |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 37-1/2"
Base Color Black
Finish Powder-Coated
Color/Finish Black
Material Steel