1-1/4" V-Line Handlebar - Indian Scout - Black
Features
- Seamless DOM mild steel construction with black powder coat or chrome finish
- All bars are drilled for internal wiring and notched for TBW
- Made in the USA
Specs
| Center Width | 8" |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Product Name | Handlebar |
| Features | Internal Wiring |
| Height | 5-1/2" |
| Type/Bend | V-Line |
| Base Color | Black |
| Pullback/Sweep | 5" |
| Rise | 5-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Units | Each |
| Finish | Powder-Coated |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Width | 33-1/2" |
| Material | Steel |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015 | Indian | Scout |
| 2016 | Indian | Scout |
| 2016 | Indian | Scout ABS |
| 2016 | Indian | Scout Sixty |
| 2016 | Indian | Scout Sixty ABS |
| 2017 | Indian | Scout |
| 2017 | Indian | Scout ABS |
| 2017 | Indian | Scout Sixty |
| 2017 | Indian | Scout Sixty ABS |
| 2018 | Indian | Scout |
| 2018 | Indian | Scout ABS |
| 2018 | Indian | Scout Bobber |
| 2018 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2018 | Indian | Scout Sixty |
| 2018 | Indian | Scout Sixty ABS |
| 2019 | Indian | Scout |
| 2019 | Indian | Scout ABS |
| 2019 | Indian | Scout Bobber |
| 2019 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2019 | Indian | Scout Sixty |
| 2019 | Indian | Scout Sixty ABS |
| 2020 | Indian | Scout |
| 2020 | Indian | Scout 100th Anniversary |
| 2020 | Indian | Scout Bobber |
| 2020 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2020 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2020 | Indian | Scout Sixty |
| 2021 | Indian | Scout |
| 2021 | Indian | Scout ABS |
| 2021 | Indian | Scout Bobber |
| 2021 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2021 | Indian | Scout Bobber Sixty |
| 2021 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2021 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2021 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2021 | Indian | Scout Sixty |
| 2021 | Indian | Scout Sixty ABS |
| 2022 | Indian | Scout |
| 2022 | Indian | Scout ABS |
| 2022 | Indian | Scout Bobber |
| 2022 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2022 | Indian | Scout Bobber Sixty |
| 2022 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2022 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2022 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2022 | Indian | Scout Sixty |
| 2022 | Indian | Scout Sixty ABS |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 33-1/2"
Base Color Black
Finish Powder-Coated
Color/Finish Black
Material Steel