Bar is designed for Road Glides and offer 2” more rise than the Standard V-line
bar.
Features
- Seamless DOM mild steel construction with black powder coat or chrome finish
- All bars are drilled for internal wiring and notched for TBW
- Made in the USA
Specs
| Center Width | 7-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Knurled Center |
| Finish | Powder-Coated |
| Clamping Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Type/Bend | V-Line |
| Base Color | Black |
| Rise | 8-1/2" |
| Height | 8-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 5" |
| Width | 32-1/4" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2003 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2004 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 32-1/4"
Base Color Black
Finish Powder-Coated
Color/Finish Black
Material Steel