Valve Guide Seals - Solid PC - Evolution Big Twin | Twin Cam | XL | Buell
Features
- Manufactured from PTFE
- PTFE is known to retain its mecahnical properties at temperatures as high as 500° F
- Fillers have been added to keep the material stable and to reduce friction
- Twin spring design provides continous tension on the valve guide and the stem of the valve
- Made in the USA
Specs
| Stem Diameter | 5/16" |
| Units | 4 Pack |
| Length | 0.517" |
| Riding Style | Street |
| Application | Exhaust |
| Material | PTFE |
| Model | Solid PC |
| Product Name | Seal |
| Type | Valve Guide |
| Outside Diameter | 0.510" |
Product Videos
Custom Field
Type Valve Guide
Material PTFE