For use with 0.530" guide top.
Features
- Solid Viton® with metal jacket & choker spring
- Choker spring and lower tension spring maintains optimal seal under high heat/stress conditions
- Made in the USA
- For use with stock intake and exhaust valve guides.
Specs
| Application | Intake |
| Outside Diameter | 0.671" |
| Product Name | Seal |
| Length | 0.412" |
| Type | Valve Guide |
| Material | Viton® |
| Stem Diameter | 5/16" |
| Model | Solid Viton® |
| Units | 4 Pack |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type Valve Guide
Material Viton®