Capone Sunglasses - Matte Black - Smoke Lens
Features
- Anti-fog lenses
- Shatter resistant polycarbonate lenses
- 100% UV Protection
- Durable polycarbonate frame
- RX Ready
- Includes microfiber pouch
Specs
| Color/Finish | Matte |
| Lens | Single |
| Lens Width | 56 mm |
| Model | Capone |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Frame Width | 140 mm |
| Material | Nylon |
| Product Name | Sunglasses |
| Size | One Size |
| Temple Width | 140 mm |
| Finish | Matte |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Features | Shatter Resistant |
| Lens Height | 43 mm |
| Size Group | Adult |
| Base Color | Black |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Nylon