Whiskey Sunglasses - Matte Black - Smoke Lens
Features
- Eight-base wrap design provides excellent peripheral vision and shields against wind, debris, dust and fragmentation
- Scratch-resistant, anti-fog, ballistic-grade lenses provide 100% UV protection
- Lightweight, flexible frame
- Include carry case and microfiber cleaning cloth
Specs
| Color/Finish | Matte |
| Size Group | Adult |
| Bridge Width | 15 mm |
| Features | Anti-Fog |
| Riding Style | Street |
| Size | Medium Frame |
| Finish | Matte |
| Gender | Unisex |
| Material | Nylon |
| Temple Width | 115 mm |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Product Name | Sunglasses |
| Lens | Single |
| Lens Height | 36 mm |
| Type | Wrap Around Design |
| Base Color | Black |
| Model | Whiskey |
| Units | Each |
| Frame Width | 135 mm |
| Lens Width | 60 mm |
Product Videos
Custom Field
Type Wrap Around Design
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Nylon