Crossover Convertible Sunglasses - Matte Black - Smoke Lens
Features
- Convert from sunglasses to goggles with removable/adjustable strap
- Polycarbonate frame in matte black
- Include shatter-resistant, anti-fog/anti-scratch smoke polycarbonate lenses
- Lenses provide 100% UV protection
- Removable temple, strap and foam
- Protective storage/carrying case and microfiber cleaning cloth included
- Accepts prescription lenses (not included)
Specs
| Color/Finish | Matte |
| Features | Anti-Fog |
| Base Color | Black |
| Lens Width | 70 mm |
| Model | Crossover |
| Size Group | Adult |
| Bridge Width | 10 mm |
| Lens Height | 40 mm |
| Frame Width | 143 mm |
| Finish | Matte |
| Material | Polycarbonate |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Product Name | Sunglasses |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Type | Convertible |
| Gender | Unisex |
| Temple Width | 119 mm |
Product Videos
Custom Field
Type Convertible
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Polycarbonate