Mission Sunglasses - Matte Gray - Smoke Lens
Features
- Anti-fog lenses
- Include shatter-resistant polycarbonate lenses
- Lenses provide 100% UV protection
- TR90 frame
- Closed cell removable foam
- Ballistics impact approved
- Accept prescription lenses (not included)
- Includes removable foam, carry case, and microfiber cloth
Specs
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Material | Polycarbonate |
| Product Name | Sunglasses |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Base Color | Gray |
| Model | Mission |
| Finish | Matte |
| Features | Rx Prescription Ready |
| Foam Construction | Closed Cell Foam |
| Size Group | Adult |
| Lens Height | 40 mm |
| Lens Width | 65 mm |
| Temple Width | 125 mm |
| Size | One Size |
| Color/Finish | Matte |
| Frame Width | 140 mm |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Base Color Gray
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Polycarbonate