Tread Sunglasses - Matte Black - Smoke
Features
- Anti-fog lenses
- Impact resistant polycarbonate lenses
- Lenses provide 100% UV protection
- Polycarbonate frame
- Removable closed cell foam
- Accept prescription lenses (not included)
Specs
| Color/Finish | Black |
| Gender | Unisex |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Features | Anti-Fog |
| Foam Construction | Closed Cell Foam |
| Frame Width | 137 mm |
| Model | Tread |
| Size Group | Adult |
| Material | Polycarbonate |
| Finish | Matte |
| Lens Height | 38 mm |
| Lens Width | 64 mm |
| Bridge Width | 11 mm |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Product Name | Sunglasses |
| Temple Width | 124 mm |
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Black
Material Polycarbonate