Profiler Seat - Front Lattice/Rear Smooth - Black - FXST/FLST '84-'99
Features
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel™ eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
Specs
| Decoration | Rear Smooth |
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Profiler |
| Fill Material | Foam |
| Driver Seat Width | 8-1/2" |
| Rear Seat Length | 10-1/2" |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Riding Style | Street |
| Rear Seat Width | 5" |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1984 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1985 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1986 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1986 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1987 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1987 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1988 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1988 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1989 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1989 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1990 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1991 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1992 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1993 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1994 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1995 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1996 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1997 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1998 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1999 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™