Diesel Goggle - Gloss Black - Interchangeable Lens
Features
- Include shatter-resistant polycarbonate lenses
- Includes three sets of lenses: anti-fog smoked, yellow and clear
- Lenses provide 100% UV protection
- Thermoplastic elastomer frame
- Open cell foam with fleece
Specs
| Foam Construction | Open Cell Foam |
| Lens Height | 37 mm |
| Lens Color/Finish | Clear |
| Color/Finish | Gloss |
| Features | Shatter Resistant |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Gender | Unisex |
| Product Name | Goggles |
| Bridge Width | 12 mm |
| Frame Width | 151 mm |
| Model | Diesel |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Lens Width | 65 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Size Group | Adult |
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Polycarbonate