Pilot Goggle - Matte Black - Interchangeable Lens
Features
- Sleek, aviator-style black frame with leather-like cushion padding
- Includes clear and smoke shatter-resistant polycarbonate lenses
- Provides 100% UVA and UVB protection
Specs
| Features | Shatter Resistant |
| Frame Width | 133 mm |
| Size | Large Frame |
| Lens Width | 74 mm |
| Color/Finish | Matte |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Finish | Matte |
| Material | Faux Leather |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Lens Height | 45 mm |
| Gender | Unisex |
| Model | Pilot |
| Product Name | Goggles |
| Type | Clear Lens |
| Bridge Width | 10 mm |
| Size Group | Adult |
Product Videos
Custom Field
Type Clear Lens
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Faux Leather