Phoenix Goggle - Gloss Black - Interchangeable Lens
Features
- Side groove allows goggles to fit over most prescription glasses
- Switch from anti-fog smoke, amber or clear, scratch-resistant polycarbonate lenses, depending on the light conditions
- Increased comfort is provided by the polyurethane frame, which has two layers of neoprene and open-cell foam
- Carrying pouch and cleaning cloth are included
Specs
| Color/Finish | Gloss |
| Lens Color/Finish | Clear |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Gender | Unisex |
| Riding Style | Street |
| Type | Over Glasses |
| Units | Each |
| Features | Impact Resistant |
| Foam Construction | Double Layer |
| Model | Phoenix |
| Product Name | Goggles |
| Bridge Width | 16 mm |
| Frame Width | 165 mm |
| Lens Width | 145 mm |
| Lens Height | 62 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Size Group | Adult |
| Lens | Single |
| Size | Large Frame |
Product Videos
Custom Field
Type Over Glasses
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Polycarbonate